SZABADTŰZÖN, Szabadtűzi Lovagrend kiegészítő honlapja

Lovagrendünket, és a szabadtéri, szabadtűzi gasztronómia legfontosabb eseményeit, versenyeit fogjuk itt is bemutatni.

 

A Szabadtűzi Lovagrend Gasztronómiai Egyesület

Alapszabálya

Verőce, 2012. július 21.

 

I. fejezet

Általános rendelkezések

 

1.§

A Szabadtűzi Lovagrend Gasztronómiai Egyesület (a továbbiakban: Lovagrend) az egyesülési jogról szóló 2011. évi CLXXV. törvény alapján létrehozott, önkormányzattal rendelkező, jogi személyiségű egyesület.

 

 2.§

 

A Lovagrend sem közvetlen, sem közvetett politikai tevékenységet nem folytat, pártoktól, politikai szervezetektől független, azoknak sem anyagi, sem más természetű támogatást nem nyújt és nem fogad el. Országgyűlési, valamint megyei, fővárosi, önkormányzati jelöltet a választásokon nem állít és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.

 

3.§

 

(1)   A Lovagrend teljes neve: Szabadtűzi Lovagrend Gasztronómiai Egyesület

 

(2)   A Lovagrend rövidített neve: Szabadtűzi Lovagrend

 

(3)   A Lovagrend székhelye: 3412 Bogács, Fürdő út 2.

 

(4)   A Lovagrend levelezési címe: 3412 Bogács, Fürdő út 2.

 

(5)   A Lovagrend alapítási éve: 2012.

 

(6)   A Lovagrend címere: Keresztbe fektetett égő fahasábokból kicsapó, piros lángok által körülvett, állványon függő bográcsban fövő, vörös színű étel, mögötte keresztben elhelyezett kés, kanál és villa. A címer alsó részén, sárga alapszínű, szalag szimbólumban levő, archaikus betűkkel írt Szabadtűzi Lovagrend felirat. (1. sz. melléklet)

 

(7)   A Lovagrend bélyegző lenyomata: Kettős körből álló lenyomat, ahol a belső, kisebb körben a Lovagrend címere látható, míg a két körív által határolt mezőben a Szabadtűzi Lovagrend Gasztronómiai Egyesület felirat szerepel. A lenyomat színe zöld. (2. sz. melléklet)

 

(8)   A bankszámlával kapcsolatos iratokon az Egyesület nem alkalmaz bélyegzőt.

 

(9)   A Lovagrend:

a)      nyilvántartott tagsággal rendelkezik, működése rendszeres, ügyintéző és képviseleti szervvel rendelkezik

b)      tevékenységének gyakorlása során nem sérti az Alaptörvény C) cikk (2) bekezdését, nem valósít meg bűncselekményt vagy bűncselekmény elkövetésére való felhívást, valamint nem sérti mások jogait és szabadságát

c)      tevékenysége összhangban áll az Alaptörvénnyel, és tevékenységét törvény sem tiltja

d)     saját maga rendelkezik nevével, címerével, jelképével és minden a nevéhez kapcsolódó joggal, különös tekintettel a hirdetési és reklámjogokra és a Lovagrendhez kapcsolódó bármely tevékenység televíziós, rádiós valamint egyéb elektronikus technikákkal történő közvetítésével kapcsolatos jogokra

e)      a Lovagrend vállalkozási tevékenységet, csak a 4.§ (2) bekezdésében meghatározott célok érdekében folytathat, gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt az Alapszabályában meghatározott tevékenységére fordítja

 

II. fejezet
A Lovagrend célja, feladatai

 

4.§

(1)        Az alapítók szándéka szerint a Lovagrend a gasztronómia különböző területein tevékenykedő azon hívatásos és amatőr tagokat fogja össze, akik a Lovagrend céljait elfogadják és azért készek tenni.

 

(2)        A Lovagrend alapvető célja, hogy

a.)       tömörítse soraiba a szabadtűzi sütés-főzés kedvelőit, a közösségteremtés e formájának elkötelezett híveit.

b.)      ápolja a népi, gasztronómiai hagyományokat, elődeink étkezési szokásait, a magyarok gasztronómiai kultúrájának tiszteletét és megőrzését, határainkon innen és túl.

c.)       a Szabadtűzi Lovagrend Lovagja jelentős, a szabadtűzi sütés-főzésben és a magyar gasztronómiai életben egyaránt elismert, elfogadott és megbecsülésnek örvendő cím és pozíció legyen.

d.)      segítse más gasztronómiai kultúrák, szokások, hagyományok megismerését, illetve saját kultúránk megismertetetését másokkal.

e.)       támogassa a határokon átívelő, a gasztronómia, a népi hagyományok ápolásának kapcsolat- és közösségteremtő erején alapuló barátságok kötését és megszilárdítását.

f.)       óvja az egyetemes és a magyar gasztronómia értékeit, hagyományait

g.)      törekedjen a Szabadtűzi Lovagrend Kiáltványában leírtak más, főleg európai nemzetek körében történő népszerűsítésére.

 

(3)        A Lovagrend céljait teljes körűen a Szabadtűzi Lovagrend Kiáltványában (továbbiakban: Kiáltvány) fogalmazza meg.

 

(4)        A Lovagrend alapvető feladata, hogy

a.)       a szabadtűzi sütés-főzés népszerűsítése érdekében ismeretterjesztő tevékenységet folytasson

b.)      a céljai eléréséhez kapcsolódó rendezvényeken részt vegyen

c.)       a kitűzött célok elérése érdekében szabadtűzi illetve a népi gasztronómiai hagyományok ápolását segítő rendezvényeket, versenyeket szervezzen

d.)      lehetőség esetén bekapcsolódjon a népi, illetve a Kárpát-medencei gasztronómia terjesztését segítő tájékoztató, oktató, képző rendszerekbe

e.)       kapcsolatot építsen ki a gasztronómia területén tevékenykedő olyan szervezetekkel, melyek céljai és feladatai hasonlatosak az Egyesület céljaival és feladataival

f.)       szervezze és összefogja a szabadtűzön történő sütést-főzést kedvelő, az Egyesület céljai érdekében tenni kívánó személyeket

g.)      együttműködjön a hasonló célokat képviselő szervezetekkel, így különösen a Szabadtűzi Lovagrend Gasztronómiai Alapítvánnyal.  

 

III. fejezet
A Lovagrend szervezete

 

5.§

 

(1)       A Lovagrend 6 magyarországi és a belépő tagoktól függő, szükség szerinti számú, határon túli illetve szakmai alapon szervezett szekcióból áll, melyek a Szabadtűzi Lovagrend Főkapitányságai. (továbbiakban: Főkapitányság) Elnevezésükben a régió, a határon túli terület, vagy a szakmai terület meghatározása szerepel. Alapításkor az Lovagrend Főkapitányságai a következők:

a.)      Szabadtűzi Lovagrend Dél-dunántúli Főkapitánysága

b.)      Szabadtűzi Lovagrend Észak-dunántúli Főkapitánysága

c.)      Szabadtűzi Lovagrend Fővárosi Főkapitánysága

d.)     Szabadtűzi Lovagrend Közép-magyarországi Főkapitánysága

e.)      Szabadtűzi Lovagrend Észak-magyarországi Főkapitánysága

f.)       Szabadtűzi Lovagrend Dél-magyarországi Főkapitánysága

g.)      Szabadtűzi Lovagrend Erdélyi Főkapitánysága

h.)      Szabadtűzi Lovagrend Rendvédelmi Főkapitánysága.

 

(2)       Új Főkapitányság megalakítására a Lovagrend ügyintéző és képviseleti szerve, az elnökségként működő Nagytanács (továbbiakban: Nagytanács) javaslata alapján a Lovagrend legfőbb döntéshozó szerve, a Lovagi Gyűlés (továbbiakban: Lovagi Gyűlés) jogosult.

 

(3)       A Főkapitányságok élén a Szabadtűzi Lovagrend Főkapitányai állnak. (továbbiakban: Főkapitány) állnak, elnevezésük a szekció nevéből és a Főkapitány szóból áll (pl.: Szabadtűzi Lovagrend Rendvédelmi Főkapitánya). A Főkapitányt tartós akadályoztatása esetén a Nagytanács által kijelölt személy helyettesítheti. A helyettest a Nagytanács a (4) bekezdésben meghatározott Hadnagyok közül jelöli ki.

 

(4)       A Főkapitányság irányítása érdekében a Főkapitányok területi elven szerveződő egységeket (továbbiakban: Egység) hozhatnak létre, melyek elnevezése a Főkapitányság elnevezéséből és a kisebb területrész elnevezéséből illetve az egység szóból áll. (pl.: Szabadtűzi Lovagrend Észak-dunántúli Főkapitányság Balaton-felvidéki Egysége). Az Egység irányítását a Főkapitány által kinevezett, Hadnagy látja el. (továbbiakban: Hadnagy). Az Egység létrehozásához és a Hadnagy kinevezéséhez a Nagytanács jóváhagyása szükséges.

 

(5)       A Lovagrend legkisebb szervezeti elemei az Egységek. Az Egységek további szervezeti elemekre nem bonthatók. A Hadnagyok és a Főkapitányok a Lovagrend tisztjei.

 

 

(6)       A Nagytanács a Lovagrend működésének biztosítása érdekében, meghatározott feladatok elvégzésére, a Lovagi Gyűlés utólagos tájékoztatása mellett ideiglenes, vagy, a működést segítő feladatok folyamatos végrehajtására, a Lovagi Gyűlés előzetes hozzájárulásával, állandó bizottságokat hozhat létre Tanács elnevezéssel. (továbbiakban: Tanács) Az egyes Tanácsok elnevezése a Szabadtűzi Lovagrend nevéből, a meghatározott feladat megjelöléséből és a tanács szóból áll (pl.: Szabadtűzi Lovagrend Versenyszervező Tanácsa)

 

IV. fejezet

A Lovagrend vezető tisztségviselői

 

6.§

 

(1)      A Lovagrend vezető tisztségviselői:

a)      a Szabadtűzi Lovagrend Nagymestere (továbbiakban: Nagymester) az egyesület elnöke

b)      a Szabadtűzi Lovagrend Főkancellárja (továbbiakban: Főkancellár) az egyesület elnök-helyettese

c)      a Szabadtűzi Lovagrend Főkincstárnoka továbbiakban: Főkincstárnok) az egyesület gazdasági titkára

d)     a Lovagi Gyűlés által a Főkapitányok köréből a Nagytanács tagjává választott két Főkapitány.

   

      (2)  A vezető tisztségviselőket a Lovagi Gyűlés választja 6 év időtartamra a 8.§-ban meghatározott szabályok szerint. A megválasztottnak a megbízatás elfogadásáról írásban nyilatkoznia kell. Amennyiben a vezető tisztségviselő a későbbiekben le kíván mondani megbízatásáról, azt a Nagytanácson keresztül a Lovagi Gyűlés felé írásban kell megtennie.

 

 (3)   A Nagymester

a)      képviseli a Lovagrendet a bíróságok, hatóságok előtt, illetve harmadik személyekkel szemben

b)      a bankszámla feletti rendelkezésre a Főkancellárral együttesen jogosult

c)      aláírja a Nagytanács által jóváhagyott szerződéseket, megállapodásokat

d)     200.000 Ft-ot meg nem haladó kifizetések jóváhagyása

e)      irányítja a Lovagrend tevékenységét, gazdálkodását, előkészíti a Lovagrend szerveinek üléseit, határozatait

f)       végrehajtja a Lovagi Gyűlés által a Nagymester hatáskörébe delegált egyéb feladatokat

g)      ügyel arra, hogy a Lovagrend, elsősorban a Lovagrend saját honlapján keresztül, folyamatos információval lássa el tagjait.

h)      gondoskodik a Lovagrend jogszabályoknak és az Alapszabálynak valamint a Kódexnek megfelelő működéséről.

    

    (4)  A Nagymester megbízatása megszűnik

a)      lemondással

b)      a Lovagi Gyűlés általi visszahívással

c)      a Lovagrendi Tagság megszűnésével

d)     a mandátum lejártával

e)      a Lovagrendből történő kizárással

f)       a Nagymester halálával.

 

 

(5) A Nagymester akadályoztatása esetén a Főkancellár a Nagymestert teljes jogkörében helyettesíti. Ezen idő alatt a megtett vagy elmulasztott intézkedésekért jogi, anyagi felelősséggel tartozik.

 

(6)    A Főkancellár

a)      helyettesítő jogkörében képviseli a Lovagrendet bíróságok, hatóságok előtt, illetve harmadik személyekkel szemben

b)      gondoskodik a Lovagrend működésének, szolgáltatásai igénybevétele módjának nyilvánosságáról

c)      irányítja a Lovagrend adminisztratív tevékenységét, közreműködik a Lovagrend testületi szervei üléseinek, határozatainak előkészítésében, gondoskodik a határozatok érintettek részére történő kézbesítéséről és nyilvánosságra hozataláról

d)       a Lovagrend valamennyi döntéshozó szervének határozatait a Főkancellár köteles kézbesíteni vagy nyilvánosságra hozni

e)      ellátja mindazokat a feladatokat, amelyek nem tartoznak más szervek tisztségviselőjének hatáskörébe.

 

(7)   A Főkancellár megbízatása megszűnik

a)      lemondással

b)      a Lovagi Gyűlés általi visszahívással

c)      a Lovagrendi Tagság megszűnésével

d)     a mandátum lejártával

e)      a Lovagrendből történő kizárással

f)       a Főkancellár halálával.

 

   (8)  A Főkincstárnok

a)      ellátja a Lovagrend gazdálkodásának irányításával kapcsolatos feladatokat

b)      gondoskodik a Lovagrend működésének, szolgáltatásai igénybevétele módjának nyilvánosságáról

c)      irányítja a Lovagrend gazdasági tevékenységét, közreműködik a Lovagrend testületi szervei üléseinek, határozatainak előkészítésében

d)     ellátja mindazokat a gazdasági feladatokat, amelyek nem tartoznak más szervek tisztségviselőjének hatáskörébe.

 

(9)   A Főkincstárnok megbízatása megszűnik

a)      lemondással

b)      a Lovagi Gyűlés általi visszahívással

c)      a Lovagrendi Tagság megszűnésével

d)     mandátum lejártával

e)      a Lovagrendből történő kizárással

f)       a Főkincstárnok halálával.

 

(3)          A Lovagrend tiszteletbeli elnöke a Lovagrend létrehozását megelőzően, nem jogi személyiségű, civil szerveződésként létező, rendszeres tevékenységet nem folytató, Szabadtűzi Lovagrend Alapító Nagymestere (továbbiakban: Alapító Nagymester). Az Alapító Nagymester a Szabadtűzi Lovagrend teljes jogú tagja, de annak nem vezető tisztségviselője.

 

V. fejezet

A Lovagi Gyűlés

 

7.§

 

(1)           A Lovagrend legfőbb döntéshozó szerve, közgyűlésként, a Lovagi Gyűlés.

 

(2)          A Lovagi Gyűlés a teljes tagság együttes ülése. A Lovagi Gyűlésen a tagok (továbbiakban: Lovagrendi Tag) tanácskozási joggal vesznek részt. A tanácskozási jog mellett 1-1 szavazati jog illeti meg a Lovagrendnek a 15.§ (2) bekezdésében meghatározott rendes lovagjait (továbbiakban: Lovagok) és a 15.§ (5) bekezdésében meghatározott támogató tagok (továbbiakban: Szövetséges) egy fő képviselőjét, amennyiben a Lovagi Gyűlésen jelen vannak. A 15.§ (4) bekezdésében meghatározott tiszteletbeli tagok (továbbiakban: Tiszteletbeli Lovag) és a 15.§ (3) bekezdésében meghatározott próbaidős tagok (továbbiakban: Kormos Lovag) szavazati joggal nem rendelkeznek.

 

(3)          Amennyiben a szavazásra jogosult Lovagrendi Tagok létszáma a 200 főt meghaladja, a Lovagi Gyűlésre a 6.§ (1). bekezdésében meghatározott Főkapitányságok küldötteket delegálnak, oly módon, hogy 5 fő, az adott főkapitánysághoz tartozó szavazásra jogosult tag után 1 fő delegált kijelölésére jogosultak, melyek megválasztására a Főkapitányság Delegáló Gyűlésén kell sort keríteni. A Delegáló Gyűlés lefolytatásának részletszabályait a Főkapitányságok önállóan határozzák meg. Ebben az esetben a Lovagi Gyűlésen szavazati joggal a küldöttek és Nagytanács tagjai rendelkeznek.

 

    (4)     A Lovagi Gyűlés hatáskörébe tartozik

a)      a Lovagrend Alapszabályának és a Kódexnek elfogadása, módosítása

b)      a Nagymester, a Főkancellár, a Főkincstárnok, a Nagytanács Főkapitányi szintű tagjainak megválasztása és visszahívása, döntés lemondásuk esetén

c)      Főkapitányság létrehozása, Főkapitányok kinevezése és a kinevezés visszavonása

d)     a Kódexmester és a Kódexvédő Tanács két tagjának megválasztása és visszahívása

e)      döntés Lovaggá avatásról

f)       állandó Tanács létrehozása

g)      a Lovagrendi tagsági díj (továbbiakban: renddíj) fizetése szabályainak és a díj mértékének megállapítása

h)      a Nagytanács éves beszámolójának, a Lovagrend éves költségvetésének, illetve az előző évi számviteli beszámolónak az elfogadása

i)        tag (továbbiakban: Lovagrendi Tag) kizárásáról szóló döntés meghozatala

j)        a Lovagrend más szervezettel történő jogszerű egyesülésének, szétválásának, feloszlásnak kimondása

k)      a tagsági viszonnyal összefüggő jogorvoslati kérelmek elbírálása, a kizárás ellen benyújtott jogorvoslati kérelem kivételével

l)        bármely egyéb olyan kérdés, amelyben a döntést a Lovagi Gyűlés jogszerű határozatával magához vonja.

 

(5)  A Lovagi Gyűlés összehívása a Nagytanács erre irányuló döntése után a Nagymester, tartós akadályoztatása esetén a Főkancellár feladata. A Lovagi Gyűlés összehívása írásban történik, postai vagy elektronikus levelezés formájában, úgy hogy a meghívót a rendes Lovagi Gyűlés időpontja előtt 15 nappal, a rendkívüli Lovagi Gyűlés időpontja előtt 8 nappal a tagok kézhez kaphassák. A meghívón fel kell tüntetni a Lovagi Gyűlés napirendjét, helyét, idejét és a távolmaradás következményeire történő felhívást.

 

(6) A Lovagi Gyűlést a (7) bekezdésben meghatározottakon kívül kötelezően össze kell  hívni, ha

a)      a Nagytanács tagjainak legalább kétharmada, illetve a szavazásra jogosult Lovagrendi Tagok egyharmada az ok és a cél megjelölésével kéri

b)      az Alapító Nagymester indítványozza

c)      a bíróság elrendeli

d)     a törvényességi felügyeletet gyakorló ügyészség a törvényes működés helyreállítása érdekében kezdeményezi.

 

(7)       A Lovagi Gyűlés összehívása (6) bekezdésben meghatározott esetben nem tagadható meg.

 

(8)       Amennyiben a Lovagi Gyűlés (6) bekezdésben meghatározott összehívását akadályoztatása miatt sem a Nagymester, sem a Főkancellár nem tudja megtenni, vagy azt a kezdeményezést követő 15 munkanapon belül elmulasztják, illetve megtagadják, úgy a Lovagi Gyűlés összehívására a Kódexmester jogosult.

 

(9)       A Nagymester a Lovagi Gyűlést szükség szerint, a Nagytanáccsal történt előzetes egyeztetetést követően bármikor összehívhatja.

 

(10)   A Lovagi Gyűlést évente egy alkalommal, a tárgyév március 15.-ig, mindenképpen össze kell hívni. Ekkor a Nagymester beszámol a Lovagrend tevékenységéről, a Főkincstárnok pedig tájékoztatást ad a Lovagrend gazdálkodásáról.

 

    (11) A Lovagi Gyűlést a Nagymester, távollétében a Főkancellár, a  (8)  bekezdésben meghatározott esetben pedig a Kódexmester vezeti és felel annak Alapszabályban és Kódexben meghatározott módon történő lebonyolításáért. E feladatkörében eljárva az érintett

a)      megnyitja a Lovagi Gyűlést, szünetet rendel el, berekeszti azt

b)      megállapítja a határozatképességet

c)      ismerteti a meghirdetett napirendet, felkéri azok előadóit, előterjesztőit

d)     az előadók, előterjesztők, hozzászólók részére megadja a szót, szükség szerint megvonja

e)      összegzi, megfogalmazza, szavazásra bocsátja a határozati javaslatokat

f)       megállapítja a szavazás eredményét, kimondja a határozatokat

g)      megállapíthatja a hozzászólások sorrendjét

h)      a Lovagi Gyűlés rendjét, illetőleg a Lovagrend tekintélyét sértő magatartást tanúsító személyt rendre utasíthatja

i)        ismételt rendzavarás esetén felfüggesztheti a Lovagi Gyűlést

j)        aki a Lovagi Gyűlés rendjét figyelmeztetés ellenére ismételten megzavarja, azt a személyt meghatározott időre vagy véglegesen kiutasíthatja a Lovagi Gyűlés színhelyéről.

 

   (12) A Lovagi Gyűlésről jegyzőkönyvet kell vezetni. A jegyzőkönyv vezetésére a Lovagi Gyűlés levezetője a jelenlevő legfiatalabb Lovagot jelöli ki.

 

(13)  A jegyzőkönyvet a Lovagi Gyűlést levezető és a jegyzőkönyvvezető írja alá.

 

(14)  A  jegyzőkönyv tartalmazza

a)      a megjelent és szavazati joggal rendelkező Lovagrendi Tagok számát,

b)      a napirend szerint tárgyalt kérdések rövid összefoglalását,

c)      az elfogadott határozatok pontos szövegét, valamint

d)     a leadott szavazatok számát „igen”, „nem” és „tartózkodás” szerint,

e)      a Lovagi Gyűlésen elhangzottak lényegét, a hozzászólók nevének feltüntetésével

f)       a megtárgyalt dokumentumokat, amelyek a jegyzőkönyv mellékletét képezik.

 

8.§

 

(1)         A Lovagi Gyűlés a személyzeti és fegyelmi kérdések kivételével nyilvános. A Lovagi Gyűlés személyzeti és fegyelmi kérdésekről szóló része zárt, azon csak a részvételre jogosult Lovagrendi Tagok lehetnek jelen.

 

(2)         Nem jogosult részvételre azon Lovagrendi Tag, akinek tagságát a 9.§ (3) bekezdésében foglaltak szerint a Nagytanács felfüggesztette.

 

(2)   A Lovagi Gyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező Lovagrendi Tagok több, mint a fele jelen van és ezt a jelenléti íven, sajátkezű aláírásával igazolja.

 

(3)  Határozatképtelenség esetén a Lovagi Gyűlést 7 munkanapon belül meg kell ismételni, erről a tagokat meghívó kiküldésével értesíteni kell. Ekkor a Lovagi Gyűlés az eredetileg megtárgyalni tervezett napirendi pontok tekintetében a jelenlevő, szavazati joggal rendelkező Lovagrendi Tagok számára tekintet nélkül határozatképes, amennyiben erre a tagok figyelmét a kiküldött meghívóban felhívták.

 

      (4)  A Lovagi Gyűlés a felmerült kérdésekről, általában egyszerű szótöbbséggel, a jelenlevő szavazásra jogosult Lovagrendi Tagok több mint a felének egyhangú szavazatával, nyílt szavazással határoz. Szavazategyenlőség esetén a szavazást addig kell megismételni, míg eredményes nem lesz. Öt alkalommal megismételt eredménytelen szavazás esetén a Nagytanács tagjainak szavazataránya dönt. Amennyiben ez alapján sem lehet döntést hozni, a kérdést a következő Lovagi Gyűlésre kell elnapolni.

 

(5) A Lovagi Gyűlés minősített többséggel, a jelenlevő, szavazásra jogosult Lovagrendi Tagok kétharmadának egyező szavazatával dönt

 

a)      Lovagrendi Tag kizárásáról

b)      A Nagymester, a Főkancellár, a Főkincstárnok, a Nagytanács Főkapitányi tagjai, a Kódexmester és a Kódexvédő Tanács tagjainak megválasztásáról és visszahívásáról.

 

 

   (6)  A Lovagi Gyűlés abszolút többséggel, a jelenlevő szavazásra jogosult Lovagrendi Tagok kétharmadának és egyben a teljes Lovagrendi Tagság több mint a felének egyhangú szavazatával dönt

a)      a Lovagrend Alapszabályának módosításáról

b)      a Lovagrend Kódexének módosításáról

 

   (7)   A Lovagi Gyűlés egyhangúan, a jelenlevő szavazásra jogosultak teljes körének  egyező szavazatával dönt a Szabadtűzi Lovagrend

a)      megszüntetéséről

b)      más szervezettel történő egyesüléséről

c)      szétválásáról.

 

(8)  A Lovagi Gyűlés titkos szavazással határoz ha a jelenlevő, szavazati joggal rendelkező Lovagrendi Tagok többsége indítványozza.

 

     (10)   A (6) és (7) bekezdésben meghatározott kérdésekről a Lovagi Gyűlés csak akkor dönthet, ha a Lovagi Gyűlés meghívójában feltüntetett napirendek között szerepelt.

 

      (11)    A 7.§ (3) bekezdésben meghatározott esetben a Lovagi Gyűlésen szavazati joggal jelenlevő küldöttek szavazatát a 7.§. (3) bekezdésben meghatározott képviseltek számában kell figyelembe venni a teljes Lovagrendi Tagság esetében vizsgált többségi szavazat megléte kérdésében.

 

(12) A meghozott határozatokról az érintett Lovagrendi Tagokat, személyeket, szerveket 15 napon belül írásban értesíteni kell. A Lovagrend egészét érintő határozatokat a Lovagrend internetes honlapján is közzé kell tenni. A meghozott határozatokat a Nagymester és a Főkancellár írja alá. A Nagymester távollétében a Nagymester helyett a Főkancellár, a Főkancellár helyett a jegyzőkönyvvezető írja alá. A 7.§ (8) bekezdésében meghatározott esetben a jegyzőkönyvet a Kódexmester és a jegyzőkönyvvezető írja alá.

 

 

VI. fejezet

A Nagytanács felépítése és működése

 

9.§

 

(1)         A Lovagrend ügyintéző és képviseleti szerve a Nagytanács. A Nagytanács tagjai a Nagymester, a Főkancellár, a Főkincstárnok, valamint a Főkapitányok köréből a Lovagi Gyűlés által választott két Főkapitány. Az Alapító Nagymester, a Kódexmester és a Kódexvédő Tanács tagjai a Nagytanács ülésein tanácskozási joggal vesz részt, állandó meghívottként.

 

(2)       A Lovagrend tevékenységét két Lovagi Gyűlés közötti időszakban a Nagytanács irányítja. A Nagytanács a Lovagrend működését érintő valamennyi kérdésben döntésre jogosult szerv, kivéve azokat az ügyeket, amelyek a Lovagi Gyűlés kizárólagos hatáskörébe tartoznak.

 

(3)      A Nagytanács a Lovagi Gyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozó ügyekkel összefüggésben

 

a)      a Lovagrendi Tag kizárásáról szóló döntésig az érintett tag Lovagrendi Tagságát felfüggeszti

b)      a Nagytanács tagjai és a Főkapitányok visszahívásáról szóló döntés meghozataláig az érintettek tevékenységét felfüggeszti

c)      állandó Tanács létrehozásáról szóló döntés meghozatalág a feladat végrehajtására a Tanácsot ideiglenes jelleggel létrehozhatja.

 

      (4)  A Lovagi Gyűlés által az 5. § (1) bekezdésében meghatározott egyéb, a Lovagi Gyűlés hatáskörébe vont kérdések esetében a Lovagi Gyűlés köteles meghatározni, hogy a Nagytanács milyen ideiglenes intézkedések megtételre jogosult.

 

10.§

 

(1)      A Nagytanács hatáskörébe tartozik

a)  döntés Tiszteletbeli Lovag és Szövetséges befogadásáról

b)      javaslattétel Lovaggá avatás kérdésében

c)      javaslattétel új Főkapitányság kialakítására, Főkapitány kinevezésére, visszahívására

d)     hadnagy kinevezésének jóváhagyása, kinevezés visszavonása

e)      működést segítő feladatokkal ellátott Hadnagyok kinevezése

f)       javaslattétel a jelentkezőnek azonnali Lovaggá avatása kérdésében

g)      intézkedés a Lovagrendi Tagság megszüntetésével kapcsolatos ügyekben, így különösen a kilépési nyilatkozatok tudomásul vétele,

h)      előterjesztés a Lovagi Gyűlés részére a Lovagrendi Tag kizárása ügyében

i)        előterjesztés a Nagytanács tagjának visszahívására

j)        a Lovagrend éves beszámolójának elkészítése, előterjesztés a Lovagrend költségvetésére

k)      a Lovagi Gyűlés összehívása

l)        a rendkívüli Lovagi Gyűlés összehívása, ha az Alapszabályban, vagy a Kódexben meghatározott ok miatt az szükséges

m)    200.000,- Ft feletti kifizetések jóváhagyása

n)      együttműködési megállapodások jóváhagyása, felmondása

  • o)      a Közgyűlés döntéseinek érvényesítése

p)      az elismerő oklevelek, jutalmak, díjak adományozása

q)      ideiglenesen működő Tanács létrehozása, állandó Tanács létrehozására irányuló javaslat megtétele.

 

  (2)  A Nagytanács az általa meghatározott ügyrend szerint, de legalább évente háromszor ülésezik. A Nagytanács ülései zártak, az arról készült dokumentációba Lovagrendi Tagok a Lovagrend székhelyén betekinthetnek. A meghozott határozatokról az érintett Lovagrendi Tagokat, személyeket, szerveket 15 napon belül írásban értesíteni kell. A Lovagrend egészét érintő határozatokat a Lovagrend internetes honlapján is közzé kell tenni.

 

(3)  A Nagytanács üléseit a Nagymester hívja össze. Az ülés helyéről, időpontjáról és a megtárgyalandó kérdésekről – az előterjesztések megküldésével – legalább egy héttel korábban értesíteni kell a Nagytanács tagjait és a meghívottakat. Halaszthatatlanul sürgős esetben a Nagymester rövidebb határidőt is megállapíthat.

 

(4)  A Nagytanács, szükség esetén, halasztást nem tűrő esetben elektronikus úton is hozhat döntéseket, amennyiben azok dokumentálhatósága megoldott.

 

11.§

 

(1)         A Nagytanács a szavazásra jogosult tagok több mint felének jelenléte – a 10.§. (4). bekezdésben meghatározott esetben, a döntés meghozatalában való részvétele - esetén határozatképes.

 

(2)         Határozatképtelenség esetén megismételt ülést kell tartani. A megismételt ülés a határozatképtelen ülést követő későbbi időpontra az eredetivel azonos napirenddel hívható össze. A megismételt ülésre, határozatképesség vonatkozásában az (1) bekezdésben foglalt szabályok irányadóak. A 10.§ (4) bekezdésében meghatározott esetben, határozatképtelenség esetén a kérdésről csak 10.§ (3) bekezdésében meghatározottak szerint összehívott ülés keretében dönthet a Nagytanács.

 

(3)         A Nagytanács határozatait általában nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén a Nagymester szavazata dönt.

 

(4)         A Nagytanács határozatait a Nagymester bejegyzi a határozatokról vezetett nyilvántartásba. A bejegyzésnek tartalmaznia kell a határozat tartalmát, meghozatalának időpontját, módját és hatályát, valamint a szavazati arányokat.

 

(5)         Meghívottként részt vehet a Nagytanács ülésén a Lovagrend pénzügyeinek kezelésével megbízott külső személy (könyvelő) illetve más együttműködő, meghívott partner.

 

(6)         A Nagytanács évente, a naptári év utolsó napjával köteles beszámolót készíteni a Lovagrend működéséről és vagyoni helyzetéről, illetve a következő év tekintetében költségvetést készíteni és ezeket a Lovagi Gyűlés elé terjeszteni.

 

(7)         A Nagytanács határozatának meghozatalában nem vehet részt az a személy, aki, vagy akinek közeli hozzátartozója (Ptk. 685.§ b.) pontja), élettársa (a továbbiakban együtt: hozzátartozó) a határozat alapján

a)      kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy

b)      bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt. Nem minősül előnynek a Lovagrend cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás, illetve a társadalmi szervezet által a tagjának, a tagsági jogviszony alapján nyújtott, létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatás.

 

 

 

VII. fejezet

A Kódexvédő Tanács

 

12.§

 

(1)         A Lovagi Gyűlés hat éves időtartamra, állandó Tanácsként választja a Kódexvédő Tanácsot, melynek feladata, hogy a Lovagrend felügyelő bizottságaként, a Nagytanácstól elkülönült, a Lovagi Gyűlésnek felelős szervként tevékenykedjen.

 

(2)         A Kódexvédő Tanács a Kódexmesterből és két további Lovag jogállású tagból áll.

 

(3)         A Kódexvédő Tanács ellenőrzi a Nagytanács és a Lovagrend tevékenységét, gazdálkodását, ellenőrzi a Lovagrend Alapszabálya, a Kódex és a törvények, jogszabályok megtartásának rendjét.

(4)         A Kódexvédő Tanács véleményezi a Lovagrend költségvetését és a Nagytanács beszámolóját. Az éves beszámoló elfogadása előtt a Kódexvédő Tanács véleményezi a Lovagrend adott tárgyévre vonatkozó gazdálkodását, valamint a Lovagrend pénzügyi helyzetét. A Lovagi Gyűlés csak a Kódexvédő Tanács véleményének előterjesztése után dönthet a Nagytanács beszámolójáról.

 

13.§

 

(1)         A Kódexvédő Tanács évente legalább kétszer ülésezik.

 

(2)         A Kódexvédő Tanács gyűléseit a Kódexmester hívja össze és vezeti le. A gyűlés összehívására szóló meghívónak tartalmaznia kell a gyűlés napirendi pontjait. A meghívást írásban 8 nappal a gyűlés előtt kell megküldeni, csatolva a napirendekhez meglévő iratanyagot is. Halasztást nem tűrő esetben a Kódexvédő Tanácsot szóban vagy elektronikus úton is össze lehet hívni.

 

(3)          A Kódexvédő Tanács ülésein a Lovagrend bármely tagja részt vehet. A résztvevő tagnak sem tanácskozási, sem döntéshozatali joga nincs.

 

(4)    A Kódexvédő Tanács határozatképes, ha tagjainak legalább 2/3-a jelen van. A Felügyelő Bizottság határozatait minden esetben, egyidejű, nyílt szavazással, legalább a teljes tagság többségének (két tag) egyező döntésével hozhatja meg.

    

(5)         A Kódexmester és a Tanács tagjai jogosultak a Lovagrend bármely iratába betekinteni, azokból a Lovagrend költségére, szükség esetén másolatot igényelni, valamint a Lovagrend ellenőrzése céljából, szükség esetén bármilyen szakértőt vagy szakembert bevonni.

 

(6)         A Kódexmester és a Tanács tagjai jogosultak a Lovagrend bármely szervének ülésén, tanácskozási joggal részt venni, bármely tisztségviselőtől, tagtól felvilágosítást kérni.

 

(7)         A Kódexvédő Tanács köteles haladéktalanul értesíteni a törvényességi felügyeletet ellátó szervet, ha a Nagytanács vagy a Lovagi Gyűlés a törvényes működés helyreállítása érdekében a szükséges intézkedéseket nem teszi meg.

 

(8)         A Kódexvédő Tanács első ülésén köteles megalkotni és a Lovagi Gyűlés elé terjeszteni ügyrendjét.

 

(9)         A Lovagrend valamennyi tagja és tisztségviselője köteles lehetőségeihez mérten elősegíteni a Kódexvédő Tanács munkáját és tevékenységének ellátásában nem akadályozhatják.

 

(10)     A Kódexvédő Tanács köteles a Lovagi Gyűlésnek feladatáról és tevékenységéről évente beszámolni.

 

VIII. fejezet

A Lovagrend egyéb szervei

 

14.§

 

A létrehozott vagy létrehozandó döntés előkészítő szervek kialakítására és működésére, a nem vezető tisztségviselők választására, kinevezésének módjára, a tagsági díjra és a Lovagrend működésére vonatkozó, Alapszabályban nem érintett részletszabályokat a Kódex szabályozza. (3. sz. melléklet)

 

 

 

 

 

IX. fejezet

A Lovagrend tagjai

 

15.§

 

(1) A Lovagrendi Tagok Lovagok, Kormos Lovagok, Tiszteletbeli Lovagok és Szövetségesek lehetnek. 

 

(2)   A Lovagrend rendes tagjai a Lovagok.

              Lovag lehet minden nagykorú, cselekvőképes, magyar, illetőleg nem magyar állampolgár természetes személy, aki

a)      akinek Lovaggá avatását a Nagytanács a Lovagi Gyűlésnek javasolja és a Lovagi Gyűlés a javaslatot elfogadja

b)      a Kódex előírásait ismeri, az abban foglaltakat magára nézve kötelezőnek fogadja el

c)      a magyar gasztronómiai hagyományok és a szabadtűzi sütés-főzés népszerűsítéséért tenni akar

d)     elfogadja, tiszteli és magáénak vallja a Kiáltványban foglaltakat

e)      vállalja a megállapított renddíj megfizetését

f)       elfogadja és teljesíti a Lovaggá avatás, Kódexben meghatározott feltételeit.

 

(3)  A Lovagrend próbaidős tagjai a Kormos Lovagok.

        Kormos Lovag lehet minden nagykorú, cselekvőképes, magyar, illetőleg nem magyar állampolgár természetes személy aki

a)      részt kíván venni a Lovagrend tevékenységében és rendezvényein

b)      a Lovagrendbe felvételét kéri

c)      elfogadja és teljesíti a Kormos Lovaggá válás, Kódexben meghatározott feltételeit

d)     vállalja a renddíj megfizetését.

 

(4)  A Lovagrend tiszteletbeli tagjai a Tiszteletbeli Lovagok

               Tiszteletbeli Lovag lehet, aki

a)      a Nagymester, a Nagytanács valamely tagja vagy 5 Lovag javaslata alapján, a Nagytanács döntése értelmében arra érdemes

b)      a Kódex előírásait ismeri, az abban foglaltakat magára nézve kötelezőnek fogadja el

c)      a magyar gasztronómiai hagyományok és a szabadtűzi sütés-főzés népszerűsítéséért tenni akar

d)     elfogadja, tiszteli és magáénak vallja a Kiáltványban foglaltakat

e)      elfogadja a Tiszteletbeli Lovaggá fogadás Kódexben meghatározott feltételeit.

 

(5)   A Lovagrend támogató tagjai a Szövetségesek. Szövetsége lehet minden olyan a célok elérése érdekében tenni kívánó csoport, vagy jogi személyiséggel rendelkező szervezet, amely nem egyénenként, hanem csapatként (pl.: főzőcsapat) közösen jelzi támogatói szándékát és elfogadja a Kiáltványban foglaltakat.

 

(6)  A Lovagrendi Tagok a Kódexben meghatározott eljárási rendnek megfelelő ceremónia során (továbbiakban: Befogadási Ceremónia) nyerik el tagságukat.

 

folytatás a másik oldalon

 

 

       



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 1
Heti: 18
Havi: 4
Össz.: 32 045

Látogatottság növelés
Oldal: Lovagrendünk Alapszabálya I.
SZABADTŰZÖN, Szabadtűzi Lovagrend kiegészítő honlapja - © 2008 - 2024 - gasztrofesztivalok.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »